Bez ohledu na druh a původ, je dobré sbírat pouze čisté a nepoškozené tácky a to hned od začátku. Špinavý, popsaný, zlomený nebo potrhaný tácek není dobrý kus do sbírky. Na potřísněném tácku se časem může objevit plíseň a tácek stejně vyhodíte. Poškozené tácky s vámi většina sběratelů nebude chtít vyměnit. A také platí, že s hromádkou zkroucených promáčených tácků žádnou hodnotnou sbírku nebudujete.

špinavé pivní tácky

Něco jiného může být velmi starý nebo cenný tácek, kdy je problém takový vůbec někde zahlédnout, natož ho vlastnit. Pro takové případy sám udělám výjimku a vezmu i mírně poškozený kus. Ovšem běžnější tácky poškozené neberu a pokud nějaké takové mám z minulosti, snažím se je vyřadit a nahradit čistými.

Pak je nutné rozhodnutí, zda budete sbírat tácky české nebo tácky z celého světa. Většina sběratelů u nás sbírá pouze české pivovarské tácky. Někteří (i já) k tomu přidávájí ještě Slovensko. Sbírat se dají samozřejmě i pivovarské tácky z celého světa, ale pro to potřebujete něco navíc. Nejdříve to je dostatek místa na uskladnění sbírky, protože tácky vám budou přibývat mnohem rychleji a snáz. Tácky (stejně jako pivo) mají prostě skoro všude na světe a od toho se odvíjí počet sběratelů, se kterými můžete spolupracovat. Opomenu-li potřebné jazykové znalosti, v poslední době pak potřebujete i dostatek financí na poštovné. Nejčastěji budete se zahraničím měnit poštou a ceny poštovného neustále rostou.

Někteří sběratelé sbírají i tácky Jednoty, Restaurací a Jídelen (RaJ). Nejedná se o tácky pivovarů, nýbrž o tácky hostinských, restauračních nebo hotelových podniků z komunistické éry (mnohdy jen s nápisem Jednota nebo úplně bez textu). Tehdy byly soukromé podniky socializovány (zestátněny) do družstva Jednota. Pokud získáte nějakou starší sbírku, najdete tam těchto tácků hromadu. Osobně je považuji za nezajímavé a podle toho s nimi nakládám. Skoro nikdo o ně nemá zájem, těžko se vyměňují.

tácky Jednoty

Někdo sbírá úplně všechno - tácky alkoholických a nealkoholických nápojů, tácky s reklamou na cigarety, tácky politických stran a podobně. Je na každém, jestli se bude spíš zajímat o pivo, pivovary a jejich reklamní materiál, mezi který patří tácky, nebo bude sbírat prostě cokoliv, co vypadá jako pivní tácek bez ohledu na jeho obsah.

Nejlepší je sbírat to, z čeho budete mít sami radost a v čem budete mít přehled. Není od věci se věnovat něčemu konkrétnímu a stavět menší, ucelenější sbírku. Někteří sběratelé se např. věnují z větší části jen konkrétnímu pivovaru (pivovarům), ostatní pivovary sbírají jen doplňkově. Jejich sbírka pak není nijak rozsáhlá, je naopak úzce zaměřena. Taková sbírka může být nakonec zajímavější než hromady materiálu bez ladu a skladu. Jak už bylo řečeno, je na každém, čemu se chce věnovat.